Nanofiltracja gwarantuje usunięcie z wody 99,9% szkodliwych zanieczyszczeń

Nanofiltracja jest jedną z najbardziej nowoczesnych technik, która wykorzystuje nanotechnologię w technice membranowego uzdatniania wody. Aktualnie jest ona najbardziej rozwijaną technologią membranową. Dzięki wykorzystaniu procesu dyfuzji uzyskujemy – podobnie jak w odwróconej osmozie – wodę bardzo wysokiej jakości jednak niepozbawioną wartościowych związków mineralnych. Membrana nanofiltracyjna usuwa jony dwuwartościowe oraz wszelkie mikrozanieczyszczenia i związki nieorganiczne, a także wirusy i bakterie, węglan wapnia, metale ciężkie, pestycydy, azotany,  antybiotyki, hormony, węglanu wapnia, detergenty, aluminium, pestycydy oraz mikroplastik. Czysta woda pozbawiona jest także uciążliwego węglanu wapnia, który powoduje odkładanie się kamienia w czajniku. 

Nanofiltracja jest ceniona za bardzo wysoką jakość uzdatnionej wody, która zachowuje najbardziej wartościowe, naturalne związki mineralne. Dodatkowym atutem jest znacznie niższy (minimum o 50%) niż w odwróconej osmozie odrzut do kanalizacji. Nowoczesne systemy nanofiltracji wykorzystują membrany o bardzo wysokiej wydajności i tak dużej produkcji wody, że stosowanie zbiornika magazynującego czystą wodę jest zbędne. Produkcja wody odbywa się na bieżąco, po otwarciu wylewki. Uzyskana w ten sposób woda nadaje się do spożycia bezpośrednio po wyprodukowaniu – nie wymaga dodatkowej mineralizacji (niższe koszty utrzymania) ani gotowania.  

Nanofiltracja skutecznie usuwa z wody:

wirusy, bakterie, węglan wapnia, metale ciężkie, pestycydy, azotany,  antybiotyki, hormony, węglanu wapnia, detergenty, aluminium, pestycydy oraz mikroplastik

Co nanofiltracja usuwa z Twojej wody?

  • Bromodichlorometan zredukowany o 99,9%
  • Chloroform zredukowany o 99%
  • Chlor zredukowany o 99,7%
  • Chloraminy zredukowane o 99,7%
  • Chlorek winylu zredukowany o 99%
  • Trihalogenometany zredukowane o 99%
  • Węglan wapnia zredukowany o min. 40%

Membrana nanofiltracji – “serce” naszych systemów

Membrana nanofiltracji – “serce” naszych urządzeń. Proces nanofiltracji oczyszcza wodę z zanieczyszczeń biologicznych z dokładnością 100% i chemicznych z dokładnością min. 90% Pory membrany są 5 tysięcy razy!!! mniejsze od średniej bakterii i mogą przepuścić jedynie cząsteczki wody i pierwiastki mineralne. Dzięki cienkim włóknom membran nanofiltracji odrzuca z wody związki chemiczne takie jak wirusy i bakterie, węglan wapnia, metale ciężkie, pestycydy, azotany,  antybiotyki, hormony, węglanu wapnia, detergenty, aluminium, pestycydy.

Nanofiltracja wykorzystuje wysokie ciśnienie w celu usunięcia zanieczyszczeń z wody.

Woda jest przepuszczana przez membranę, której otwory są wynoszą około 0,001 mikrona.

Zanieczyszczenia, bakterie i wirusy w wodzie są kompletnie usuwane do kanalizacji.

Membrana nanofiltracji w praktyce

Membrana nanofiltracyjna ma odpowiednio większe pory po to, by łatwo przepuszczały pierwiastki mineralne znajdujące się w wodzie kranowej lub studziennej. Tu korzystamy z tego, że sód, potas, magnez i wapń – cztery pierwiastki powszechnie występujące w wodzie – również są bardzo małe. Dlatego membrana przepuszczają bez przeszkód cząsteczki wody oraz najmniejsze pierwiastki, natomiast zatrzymują duże pierwiastki oraz związki chemiczne. Na rysunku pokazujemy dla przykładu budowę oraz wielkość cząsteczki lindanu oraz DDT (inaczej azotox) – wyjątkowo silnych trucizn stosowanych kiedyś do ochrony roślin (wycofano je z użycia z uwagi na zbyt duże zagrożenie dla zdrowia ludzi). Na rysunku przedstawiamy, jak przez membranę nanofiltracji łatwo przedostają się cząstki wody oraz pierwiastki mineralne. Dla porównania widzimy wielkość cząstki wody z wielkością związków chemicznych, pestycydów oraz bakterii. Bakteria średniej wielkości zajęłaby na tym rysunku kilkaset metrów.

WODA SUROWA Z WODOCIĄGÓW 

KONCENTRAT CHEMICZNY USUNIĘTY DO KANALIZACJI

CZYSTA WODA PO FILTRACJI MAGAZYNOWANA W ZBIORNIKU WRAZ Z  PIERWIASTKAMI MINERALNYMI, WAPŃ, SÓD, MAGNES, POTAS.

 Główne zalety nanofiltracji:

  • Rozmiar otworów w membranie to około 0,001 mikrona. W ten sposób woda jest pozbawiona bakterii, wirusów oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń pozostawiając cenne minerały.
  • Membrana nanofiltracji redukuje nie które jony takie jak wapń czy siarczany oraz azotany.
  • Nanofiltracja reprezentuje najwyższą technologię filtracji zapewniając wyśmienity smak filtrowanej wody.
  • Nanofiltracja pozostawia w wodzie korzystne dla zdrowia minerały.
  • Mniejsza ilość odrzutu wody – tylko 1 litr odrzutu na 1 litr wody uzdatnionej.
  • Pozwala uzyskać czystą zdrową wodę bez konieczności demineralizacji.

Nanofiltracja zainteresowała naukowców

Nanofiltracja to technologia membranowa, która w sposobie działania i konstrukcji przypomina odwróconą osmozę. Jeśli chodzi o proces filtracji, nanofiltracja jest umieszczona między odwróconą osmozą a ultrafiltracją.
Proces nanofiltracji, ze względu na rodzaj zastosowanej membrany, a także odpowiedni dobór ciśnienia pracy, pozwala na modelowanie składu wody w dość znacznym zakresie, przy jednoczesnej filtracji całego strumienia wody. Pozwala to zagwarantować usunięcie 99,9% zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
Już w II połowie lat 80-tych ubiegłego wieku nanofiltracja była znana i wykorzystywana do zmiękczania wody. Często stosuje się ją w przemyśle, jako alternatywny sposób obniżania stopnia twardości wody w stosunku do zmiękczania chemicznego i zmiękczania za pomocą wymiany jonowej.
Badacze Politechniki Śląskiej zajęli się tym zagadnieniem. Wykazali, że membrana nanofiltracyjna jest przydatna w procesie zmiękczania wody. Okazuje się, że istnieje możliwość otrzymania wody o niskiej twardości (twardość <200 mgCaCO3/dm3) z wód twardych i bardzo twardych (twardość >300 mg). Wyniki analizy jakości pod względem chemicznym wody pochodzącej z odrzutu potwierdziły wysoki poziom usunięcia twardości całkowitej wody (>50%) oraz jonów wapniowych i magnezowych w zależności od rodzaju stosowanej membrany nanofiltracyjnej. Przyjmuje się, że uzdatniona woda powinna charakteryzować się twardością nie wyższą niż 60-500 mg CaCo3/l, co odpowiada normom przyjętym w Rozporządzeniu Ministra dotyczącym wody pitnej i użytkowej.
Zmiękczanie wody za pomocą nanofiltracji to doskonała alternatywa dla osób, które mają problemy z sercem i stosują dietę niskosodową. Woda po nanofiltracji nie zawiera podwyższonej ilości sodu, tak jak ma to miejsce w przypadku wody zmiękczanej za pomocą wymiany jonowej.

Nanofiltracja usuwa z wody wszystkie zanieczyszczenia

Usuwanie mętności

Podczas procesu nanofiltracji z wody całkowicie usuwane są substancje odpowiedzialne za mętność wody.

Usuwanie farmaceutyków

W procesie nanofiltracji z wody całkowicie usuwane są pozostałości po farmaceutykach.

Usuwanie pestycydów

Proces nanofiltracji może być stosowany do usuwania pestycydów z wody gruntowej oraz metali ciężkich ze ścieków.

Usuwanie azotanów

Podczas procesu nanofiltracji z wody całkowicie usuwane są fluorki.

Usuwanie substancji organicznych

Dzięki nanofiltracji możliwa jest kontrola powstawania i stężenia naturalnych substancji organicznych (NOM).

Usuwanie mikroplastiku

Podczas procesu nanofiltracji z wody całkowicie usuwany jest mikroplastik.

Podsumowanie

Zastosowania procesu nanofiltracji:

  • Zmiękczanie wody
  • Redukcja poziomu soli w lekko zasolonej wodzie
  • Usuwanie niektórych metali ciężkich
  • sterylizacja i zmiękczanie wody pitnej i wykorzystywanej w przemyśle (usuwanie bakterii i soli wapnia, magnezu i siarczanów),
  • jeden z etapów uzdatniania wód przeznaczonych do pełnego odsolenia
  • usuwanie zanieczyszczeń ze ścieków z przemysłu tekstylnego i celulozowego,
  • odzyskiwanie laktozy i protein z serwatki z jednoczesnym, częściowym odsalaniem
  • odzyskiwanie środków powierzchniowo-czynnych,
  • uzdatnianie wód powierzchniowych i podziemnych

Ekologiczna, energooszczędna, ekonomiczna:

  • Ekologiczna – mały odrzut wody z zanieczyszczeniami do kanalizacji pozwala zadbać o środowisko i zmniejszyć ogólne zużycie wody w gospodarstwie domowym
  • Energooszczędna – proces następuje przy stosunkowo niskim zużyciu energii
  • Ekonomiczna – mały odrzut wody do kanalizacji pozwala zaoszczędzić pieniądze wydawane na wodę w gospodarstwie domowym

PRZEMYSŁOWE ZATRUCIE WODY JEST NAJGROŹNIEJSZE, BOWIEM ZWIĄZKI CHEMICZNE ZAWARTE W WODZIE NIE ULEGAJĄ DEGRADACJI W PROCESIE JEJ UZDATNIANIA I OCZYSZCZANIA. TE ZANIECZYSZCZENIA MOŻNA USUNĄĆ
WYŁĄCZNIE INDYWIDUALNIE W DOMU, SZKOLE, FIRMIE PRZEZ ZASTOSOWANIE SPECJALNYCH FILTRÓW NANOFILTRACJI, OSMOTYCZNYCH.
Dr n. Med. Danuta Myłek, alergolog,
Członek naukowy American College of
Asthma